Prezentace stáže našich pedagogů na základní škole v Litvě

22. 11. 2022
 • Reportáž psaná z Litvy

   Karaliénes Mortos Mokykla neboli Škola královny Marty má v Litvě velmi dobrou pověst. Jde o jednu z nejdražších a velmi žádaných zdejších škol. První den stáže jsme věnovaly zejména prohlídce budovy a hovory s vyučujícími. Ukázalo se, že skvělé škole peníze sice významně pomáhají, ale že hlavními stále zůstávají učitelé a jejich přístup k žákům. Během hovorů vyšlo najevo, že nejdůležitější je pozitivní klima a motivace. A právě ta byla přítomna nejen v atmosféře, ale i na chodbách školy a ve třídách vlastně úplně všude.

  Druhý den patřil pročítání učebních materiálů a pokusům o jejich překlad.  To bylo v mnohých případech překvapivě jednoduché. Ne snad proto, že by si byly čeština s litevštinou nějak blízké. Hlavním důvodem byla angličtina. Její důležitost tady vnímají velmi silně. Žáci ji mají v rozvrhu prakticky denně. Kromě učitelů angličtiny zařazuje vždycky kousek jazyka do svých hodin i většina ostatních učitelů. Jedná se většinou o střípky – jednotlivá slova a užitečné fráze. Jsou například napsaná na pracovním listě. Proto jsme jim mohly hravě porozumět také.

  Třetí den jsme si prostudovávaly organizační materiály. V kaunaské škole podporují rozvoj čtenářské gramotnosti intenzivně a různými cestami. Žáci mají zakotveno přímo ve stanovách, že mají mimo výuku číst minimálně dvacet minut denně. Nejde o kontrolovaný „domácí úkol“, ale o práci na vlastním rozvoji (a o podporu dobře stráveného času rodiče s dítětem). Zmíněné „stanovy“ jsou spíše úmluvou o sdílení vize školy. Cílem školy je, aby žáci byli tvořiví, odvážní, pokorní. Škola podporuje individualitu každého z nich. Důležitým bodem společné úmluvy je vlastní zodpovědnost žáků za průběh a výsledky vzdělání. Na vyučovacích hodinách je to znát: učitelé žáky hodinou provázeli, k práci je vyzývaly, ale nenutili. Sami pak vysvětlovali, že většina žáků si v určitém věku musí tuhle svobodu spojenou s velkou odpovědností osahat a naučit se s ní pracovat.

  Celkově jsme si stáž užily a těšíme se, až všechno načerpané zavedeme na naší škole!

  Jitka Říhová a Tereza Binderová

Havárie vodyOdborně zaměřené tematické setkání pro II. stupeň
Informace o zápisech do prvních ročníků základní školy a mateřské školy
This is default text for notification bar